Barış Kartalı Göreve Başladı…

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan;

Savunma sanayinde dışa bağımlılığı kaldırmayı hedefliyoruz”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Devam eden, yeni başlayacak olan projelerimizle 2023 yılında savunma sanayi alanında dışa bağımlılığımızı inşallah yüzde 100′e yakın bir oranda ortadan kaldırmayı hedefliyoruz. Bu konuyu istikbalimizin ve istiklalimizin en hayati en önemli meselesi olarak görüyoruz” dedi.

Erdoğan, “Barış Kartalı” projesi kapsamında havadan ihbar ve kontrol uçağının, 3. Ana Jet Üssü’nde düzenlenen Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterine giriş töreninde yaptığı konuşmada, hizmete alınan havadan erken ihbar ve kontrol uçağının hayırlı olmasını diledi.

Törenin, Türkiye’nin savunma gücünün artırılmasında önemli bir kilometre taşı olduğunu dile getiren Erdoğan, törende bulunmaktan büyük bir memnuniyet duyduğunu bildirdi. Erdoğan, “Bugün gerçekten farklı bir gururu taşıyoruz. Geç oldu, ama iyi oldu. Tabi ciddi bir ertelemeyi, ciddi bir aksamayı yaşadık bu süreç içerisinde. 2003′te ilk adımı attık. Maalesef bizim dışımızda bazı sıkıntılarla bu süreç ertelemeli olarak bugünlere geldi. Ama sonunda inşallah bu yılsonu ve önümüzdeki yıl içinde teslimatlar la birlikte dört uçağımızı da teslim alacağız ve böylece inanıyorum ki Hava Kuvvetlerimiz çok büyük bir güce erişmiş olacak” diye konuştu.

Erdoğan, 12 yıllık dönemde savunma sanayiine verdikleri önemi ve bu konudaki hassasiyetlerinin çok yakından bilindiğine işaret ederek, şunları söyledi:

“Bir yandan savunma sanayimizi geliştirmek, bunun yanında milli savunma gücümüzü tahkim etmek için tüm imkânlarımızı kullandık, kullanmaya da devam ediyoruz. Savunma sanayi ürünlerinin tasarım, teknoloji, geliştirme, üretim, test ve kullanıma hazır hale getirilme süreçleri gerçekten çok uzun, çok zahmetli ve çok maliyetli. Biz kendi insanımıza, kendi mühendislerimize, kendi teknisyenlerimize, kendi firmalarımıza güvendik, onlara her türlü desteği sağladık. Bu doğrultuda kara, deniz ve hava sistemlerinde her alanda stratejik önemde projeler başlattık. Bugün geldiğimiz yere baktığımızda verdiğimiz emeklerin, tahsis ettiğimiz kaynakların karşılığını almaya başladığımızı görüyoruz. Donanmamız büyük ölçüde milli savaş gemilerimizle donatıldı. Hele hele şimdi havuzlu çıkarma gemimizle birlikte çok daha farklı bir güce ulaşmış olacağız.”

Yorum eklemek için kullanıcı girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş