Cumhurbaşkanımız Azerbaycan’da…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmî bir ziyaret için Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de bulunuyor. urt dışına ikinci resmî ziyaretini gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın heyetinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Millî Savunma Bakanı İsmet Yılmaz da yer alıyor.

 

Gençlik Sarayı’na gelişinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev karşıladı. Milli Marşların dinlenmesinden sonra da Cumhurbaşkanı Erdoğan Tören Birliği’ni “Selam Asker” diyerek selamladı.

Karşılama törenin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Aliyev, baş başa görüştü, sonra da heyetler arası görüşmeye başkanlık ettiler.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, heyetler arası görüşmeler başlamadan önce yaptığı açıklamada, 10 Ağustos seçimlerinden sonra Azerbaycan’a ilk resmî ziyareti gerçekleştirdiğini hatırlatarak, bu ziyaretlerin karşılıklı bir gelenek haline geldiğini vurguladı.

Bakü’de Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ile ortak basın açıklaması yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülke arasında başta enerji olmak üzere birçok alanda çok önemli iş birliğinin olduğunu ifade ederek, “TANAP, çok büyük önem arz etmektedir. Türkiye üzerinden Avrupa’ya gidecek olan bu enerji hattı, özellikle çok büyük bir önemi haiz. Bu, Azerbaycan’ın özellikle enerjideki gücünü ortaya koyması bakımından çok önemli” dedi.

 

Açıklamasında Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Değerli Kardeşim” diye hitap ettiği Cumhurbaşkanı Aliyev ile 28 Ağustos’taki devir teslim töreninin hemen ardından, gerek ikili, gerekse heyetler arası görüşmelerle ekonomik, ticari, kültürel, eğitim, dış politika hakkındaki tüm konuları enine boyuna değerlendirme fırsatları olduğunu söyledi.

Yorum eklemek için kullanıcı girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş