Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz resmi ziyaret için gittiği Ata diyarı Kırgızistan’da, Başbakan Coomart Otorbayev ve Savunma Bakanı Abibilla Kudayberdiyev ile görüştü.

 Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, bir günlük resmi ziyaret kapsamında Kırgızistan’a gitti.

Bakan Yılmaz bugün ilk olarak “Sönmez Ateş” anıtını ziyaret ederek çelenk koydu, saygı duruşunda bulundu. “Sönmez Ateş” anıtındaki programın ardından Savunma Bakanlığına geçen Yılmaz burada resmi törenle karşılandı. 

Görüşmelerde Kırgız heyet üyelerini tanıtan Bakan Kudayberdiyev. Türkiye’nin Kırgız Silahlı Kuvvetlerine bugüne kadar yaptığı yardımlar nedeniyle teşekkür etti. Türk Silahlı Kuvvetlerinin Kırgız Silahlı Kuvvetlerine personel eğitimi, muhabere araçları ve tıbbi  ve teknik malzeme yardımlarının sürdüğünü belirten Kudayberdiyev, “son olarak da askeri dikimevi kurarak Kırgız ordusunun kendi üniformalarını kullanmasına imkan sağladı” dedi. Bakan Abibilla Kudayberdiyev, Türkiye’nin terör belasını yakından tanıdığını hatırlatarak, “biz de şu anda terör tehdidi ile karşı karşıyayız. Teröre mücadele konusunda Türkiye’nin tecrübelerinden yararlanmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

Heyetlerarası görüşmelerin ardından iki ülke arasında “askeri tıp alanında eğitim ve işbirliği”, “askeri finans yardımı” anlaşmaları ile “karşılıklı mali yardım” protokolü imzalandı.

Bakan İsmet Yılmaz daha sonra, Türkiye’nin Bişkek Büyükelçiliğini ziyaret etti, ziyaretin anısına Büyükelçi Metin Kılıç’a çini tabak hediye etti.

Milli Savunma Bakanı Yılmaz, öğleden sonra  Başbakan Coomart Otorbayev tarafından kabul edildi.

Başbakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Başbakan Otorbayev, iki ülke arasındaki karşılıklı işbirliği ve ilişkiler değerlendirildiğinde Bakan Yılmaz’ın ziyaretinin çok önemli olduğunu vurguladı. Kırgızistan’ın bağımsızlığını kazandığı andan itibaren Türkiye’nin daima yanlarında olduğunu hatırlatan Coomart Otorbayev, aynı kültür, tarih ve medeniyeti paylaşan halk olarak her zaman desteklediğini vurguladı. Başbakan Otorbayev, Türkiye’den, her alanda olduğu gibi askeri alanda da reformlar için destek aldıklarını belirterek, özellikle askeri personelin eğitimdeki destek için teşekkür etti. Otorbayev ayrıca, Türkiye’deki cumhurbaşkanlığı seçimleri sonuçları ve Recep Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanı seçilmesi nedeniyle kutladı.

Milli Savuma Bakanı İsmet Yılmaz ise, güvenlik konusunda işbirliğinin önemini vurguladı. Kırgız subayların Türkiye’de eğitilmesinden mutlu olduklarını belirten Yılmaz, sabahleyin Milli Savunma Bakanlığı ile Kırgız askeri tıp personelinin Türkiye’de eğitimden geçmesine ilişkin anlaşma imzalandığını da hatırlattı.

Bakan Yılmaz daha sonra Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Asanbek Alımkocoyev’i ziyaret etti.

Genelkurmay Başkanı Alımkocoyev, görüşmede sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, ikili askeri işbirliği konularının ele alındığını, Türkiye’deki yönetim sistemi konusunda danışmanlık için Türkiye’den yardım alınması konularının gündeme geldiğini söyledi. Alımkocoyev, ayrıca Kırgız Silahlı Kuvvetler Askeri Enstitüsünün altyapısının oluşturulması ve malzeme-teknik havuzunun desteklenmesi, öğrencilere ve uzman personele desteğin sürmesi konularının da görüşüldüğünü belirtti.

Yorum eklemek için kullanıcı girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş