Kösedağ Şehitleri Anıldı…

Anadolu Selçukluları ile Moğollar arasında 1243 yılında yapılan Kösedağ Savaşı’nda şehit yaklaşık 20 bin asker için Sivas’ın Suşehri ilçesi Kösedağ Sakaröküz Yaylası’nda anma programı düzenlendi.

Suşehri Kaymakamlığı, Suşehri Belediyesi, Suşehri Kültür ve Yardımlaşma Derneği işbirliğinde düzenlenen programa Milli Eğitim Bakanı İsmet YILMAZ’ın yanı sıra; Vali Davut GÜL, İstanbul Milletvekili Ekrem ERDEM, Sivas Milletvekili Selim DURSUN, Sivas Belediye Başkanı Sami AYDIN, Suşehri Kaymakamı Kadir PERÇİ, Belediye Başkanı Fazlı YÜKSEL ile yaklaşık 100 kişi katıldı.
 2 bin 500 rakımlı Kösedağ’da düzenlenen anma programı sabah namazının kılınmasıyla başladı. Bakan YILMAZ, Valimiz Davut GÜL ve beraberindekiler daha sonra savaşın olduğu bölgeyi gezerek Suşehri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Ömer Karabiber’den bilgi aldı. Ardından şehitler için dua edilerek kurban kesildi.
Anma programında konuşan Milli Eğitim Bakanı  İsmet YILMAZ, şehitlerin vurulunca değil unutulunca öldüğünü belirterek, şunları söyledi: “Geleneği yaşatmak önemlidir. Kültürü yaşatmak önemlidir, bu bizi diğerlerinden farklı kılar. Diğerlerinden üstün kılmaz ama farklı kılar. Bu farklılık bizim için zenginliktir belki bir başkası için zenginlik olmayabilir. Ama biz zenginlik olarak kültürümüzü bileceğiz ve yaşatacağız. Bu kültürü yaşatanlar, geleneği yaşatanlara teşekkür ediyorum. Bizim askeriye de, ‘şehit vurulunca ölmez unutulunca ölür’ derler dolayısıyla bugün burada da söylendi ki 800 yıl önceki şehitlerimizin haklarında Fatiha okuyorsak, onları hayırlı yad ediyorsak demek ki şehitler ölmez. Çünkü kişi ne zaman unutulursa o zaman ölür. Biz şehitlerimizi unutmuyoruz, bu toprakların geleneğinde var. Şehitler sadece bugünün gündeminde değil, 1071 Malazgirt’te var. Malazgirt’ten sonra Kösedağ’da var. Sakarya’da var, Çanakkale’de var ve bugünde dört bir tarafta var. Dağında, taşında, ovasında her görünen yerde mutlaka bir şehit kanı vardır. Bunu da işte biz Kösedağ’da görüyoruz.”

Daha sonra Kösedağ Savaşı’nın galibinin Türk milleti olduğunu ifade eden Bakan YILMAZ, “Bilin ki Kösedağ savaşının galibi de biziz. Moğol gören var mı burada? Demek ki burada kim varsa oranın galibi odur. Burası Türk yurdu, Türk vatanıdır. İlelebet ve ebediyete kadar da cenabı Allah müsaade ettiği sürece, birlik ve beraberliğimizi devam ettirdiğimiz sürece, bu toprakların sahibi burada verilen savaşlarında galibi olacaktır. Dolayısıyla gönlünüz ferah olsun. Bizim mağlup olduğumuz savaşlar var galip olduğumuz savaşlar var. Genelde evlatlarımız hep galip olduğumuz savaşlar anlatılır. Pek yenildiğimiz hatalarımız, kusurlarımız ortaya çıkmasın diye onlardan bahsedilmez. Ama Türkiye özgüvenini kazandıkça bunlardan bahsetmeye başladı. Yıllardır Sarıkamış’ı hiç kimse bilmez.Sarıkamış olduğu zaman Osmanlı İstanbul’da çıkan gazetelerde tek bir kelimeden dahi bahsedilmezdi. Neden 90 bin, 50 bin, 70 bin rakam önemli değil ama bir kaybınız var. Bu kayıp vatandaşlara duyurulmak istenmiyor. Ama şimdi Sarıkamış’ı anıyoruz. Onun dışında Balkan Savaşı çok kısa bir dönemde Anadolu topraklarının yanı sıra veya üçte biri kadar bir toprağı kaybettik. Yıllarca kazandığımızı iki, üç ayda kaybettik. Ve Balkan Savaşları’nı hiç bir zaman anmadık. Birlik ve beraberlik olmazsa eğer askeriyenin, toplumun, ailenin içine ayrılık girerse o zaman yenilmek mukadder oluyor. Yenilmek kaçınılmaz oluyor. Yenilmek kader oluyor. O halde yenilmemek için, mağlup olmamak için ne gerekiyor bir olmamız lazım, beraber olmamız lazım bir ve beraberlik içerisinde olduğumuz sürece biz bu savaşlarda yenilmeyiz.” şeklinde konuştu.
Anma programı Kösedağ zirvesinde bulunan Köse Süleyman Hazretleri Türbesi’nin ziyaret edilmesiyle sona erdi.

Yorum eklemek için kullanıcı girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş