Bosna Hersek ile Eğitim Alanında İşbirliği Protokolü yapıldı.

 

Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ve Bosna Hersek Sivil İşler Bakanı Adil Osmanoviç’in katılımıyla Türkiye ile Bosna Hersek arasında eğitim alanında işbirliği protokolü imzalandı.

 

 MEB Başöğretmen Salonunda gerçekleşen protokol imza töreninde konuşan Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, “Bu protokol; her iki ülkenin eğitim alanında öğrenci değişimi, öğretmen değişimi, tecrübe paylaşımı ve müfredatın gözden geçirilerek uyumlu hale getirilmesi dahil olmak üzere, öğrencilere karşılıklı burs verilmesi, resmi dillerin öğretilmesi gibi konularını kapsıyor.” dedi.

 

“Bosna Hersek’te 8 binden fazla öğrenci Türkçe öğreniyor”

Bosna Hersek’te altı kantonda Türkçenin ikinci yabancı dil olarak öğretildiğini vurgulayan Bakan Yılmaz, “Biz de 2017-2018 eğitim öğretim yılından itibaren Boşnakçayı seçmeli ders olarak müfredatımıza dahil ediyoruz. Eğitim alanında alacağımız mesafe, diğer alanlardaki ilerlemelere de yansıyacaktır. Bu vesileyle birlikte bu protokolü imzaladığımız için konuk Bakan’a ve ekimine teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Bosna Hersek Sivil İşler Bakanı Adil Osmanoviç ise, Türkiye ile eğitim alanında birçok değişik konuda iş birliği yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Bosna Hersek’te yaklaşık bin 100 öğrenci eğitim görüyor. Buna karşılık Türkiye’de de 350 civarında Boşnak öğrenci eğitim alıyor. Bu protokolün her iki ülke öğrencileri için de önemli bir fırsattır diye düşünüyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Söz konusu protokolün hem öğretmen hem öğrenci değişimini hem de tecrübe paylaşımını kapsadığını dile getiren Osmanoviç, protokolün bu konuda büyük bir katkı sunacağını belirtti. Bosna Hersek’te 8 binden fazla öğrencilerin Türkçe öğrenmek için büyük bir gayret gösterdiğini vurgulayan Osmanoviç, Boşnakçanın Türkiye’de seçmeli ders olarak müfredatta yer almasından ötürü Bakan Yılmaz’a teşekkür etti.

 

Yorum eklemek için kullanıcı girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş