Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, İlk Okuma ve Yazma Öğretimi Bilgilendirme Toplantısında “Bilimi takip edeceğiz, bilim neyi söylüyorsa onu yapacağız” diye konuştu.

Bakan Yılmaz: “Evlatlarımıza çağın gerektirdiği bilgi, beceri ve değerleri vereceğiz”

 

Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, gelecek eğitim-öğretim yılından itibaren ilk okuma yazma eğitiminde el yazısı yerine dik temel harfler kullanılması kararını verdiklerini belirterek, ”Değişiklik için karar verdik. Bize yol gösteren husus, ilimden gidilmeyen yolun sonu karanlıktır. Evlatlarımızı hayata hazırlayacağız. Çağın gerektirdiği bilgi, beceri ve değerleri vereceğiz. Bunu yapabilmek için çocuklarımıza okumayı ve yazmayı sevdirmemiz lazım.” dedi.

 

23.05.2017 14:22

Millî Eğitim Bakanlığınca “İlk Okuma ve Yazma Öğretimi Bilgilendirme Toplantısı” Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı Konferans Salonunda düzenlendi. Bakan Yılmaz, burada yaptığı konuşmada, çalışma kapsamında anket yaptırdıklarını hatırlatarak, öğretmen, veli ve öğrencilerin yüzde 99,3´ünün bitişik eğik el yazısından memnun olmadığı sonucunu aldıklarını söyledi. Öğrenciyi derse sevdirmenin başarıda en önemli kural olduğunu ifade eden Yılmaz, şu ifadeleri kullandı: “Çağ, ilim çağı. Bilim neyi gerektiriyorsa onu yapacağız. Uyguladığımız yöntem, zordan basite gelme uygulaması, suyun yokuşa akıtılması şeklindeydi. Bilimi takip edeceğiz, bilim neyi söylüyorsa onu yapacağız. Bilim değişir mi, değişir. Zaten bilimin tanımı da odur. Yanlışlanamayan şey bilim değildir. Eğer bir şey yanlışlanmaya açık değilse o bilim de değildir. Biz bilimi takip edeceğiz ve bilimi takip ettikçe de evlatlarımızı çağın gerektirdiği bilgi, beceri ve değerlerle donatmaya devam edeceğiz.”  Bakan Yılmaz, değişikliği hayata geçiren bakanlık bürokratlarına, akademisyenlere ve çalışmada emeği olan herkese teşekkürlerini iletti.

Birleşik eğik el yazısının öğretimine devam edilecek

Millî Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Alpaslan Durmuş ise, bitişik eğik el yazısının terk edileceğine dair bir görüşün oluştuğunu fakat bunun yanlış olduğunu belirterek, dik temel harflerle ilk okuma yazmayı üçüncü sınıftan itibaren de çocuklara bitişik eğik el yazısının öğretileceğini kaydetti. Durmuş, dik temel harflerle yazma öğretimine kesin bir dönüşün söz konusunu olmadığını söyledi.

Yorum eklemek için kullanıcı girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş