Bakan Yılmaz, Restorasyonu Tamamlanan Şems Cami’nin Açılışını Gerçekleştirdi

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Sivas Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından restorasyonu tamamlanarak ibadete hazır hale getirilen Şems Caminin açılışını gerçekleştirdi.

18. yüzyıl Osmanlı mimarisinin örneği olarak Küçük Minare Mahallesi’nde yer alan Şems Camii’nin yeniden ibadete açılış törenine Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Valimiz Davut Gül, Sivas Milletvekili Hilmi Bilgin, Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın, Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Âlim Yıldız, Cumhuriyet Başsavcısı Murat İrcal, ilimiz protokolü ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Bakan Yılmaz, törende yaptığı konuşmada, restorasyonda emeği geçenlere teşekkür ederek, “Allah’ın mescitlerini ancak Allah’a iman edenler, Allah’tan korkanlar, cennete gidenler imar eder. Dolayısıyla bütün bu camileri tekrar vatandaşlarımızın hizmetine açan, emeği geçenlere sonsuz teşekkür ediyorum.” ifadesini kullandı.

Valimiz Davut Gül ise Yıllardır ihmal edilerek bir köşeye atılan tarihi miraslarımıza sahip çıkılmaya başlandığını belirterek; “Divriği Ulu Cami’nden il merkezi’nde yer alan medreselerimize kadar Sivas genelinde son yıllarda büyük bir titizlikle restorasyon faaliyetleri devam ediyor. Bu çalışmalarda katkısı olan, emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.
Yapılan duaların ardından Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ve beraberindekiler açılış kurdelesini kesti. Daha sonra şehir merkezi’nde restorasyon çalışmaları devam eden Hacı Mehmet Ağa Camii, İmaret Camii ve Hoca Hüssam Mescidini ziyaret eden Bakan Yılmaz, Sivas Vakıflar Bölge Müdürü Cemal Karaca ile yüklenici firma temsilcilerinden restorasyon çalışmaları hakkında bilgiler aldı.
İnşaat çalışmalarında son aşamaya gelinen Yeni Huzurevi binası ve Sivas Belediyesi tarafından yapımı devam eden Karşıyaka Mesire alanında da incelemelerde bulunan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, çalışmaların son durumu hakkında bilgi aldı.

Yorum eklemek için kullanıcı girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş