Balıkesir’den Ardahan’a Gönül Köprüsü

Milli Eğitim Bakanımız Sayın İsmet Yılmaz, Ardahan’da iftara katıldı.

Milli Eğitim Bakanımız Sayın İsmet Yılmaz, “Balıkesir’den Ardahan’a Gönül Köprüsü” iftar programına katılmak üzere ilimize geldi.
Vali İbrahim Özefe ve Belediye Başkanı Faruk Köksoy tarafından Kars Havalimanında karşılanan Bakan Yılmaz, iftar programına katılarak orucunu Ardahanlılarla birlikte açtı.
İftar programına, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın yanı sıra Eski Kültür ve Turizm Bakanı, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, Vali İbrahim Özefe, Ardahan Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay ve Belediye Başkanı Faruk Köksoy ile kalabalık bir heyet katıldı.
“Duamız odur ki, ‘Ardahan senin gönlün şad olsun/ Dünya varken ağzın dolu tat olsun/ Ardahan senin yüzün ak olsun /Dört bir yanın bulak olsun, bağ olsun/ Bağın, bahçen sararmasın, solmasın/ Yüzün gülsün, pınarların çağlasın/ Ardahanlının eli, kolu var olsun/ Harda kalsa, darda kalsa, nerde kalsa, Allah ona yar olsun”  dizeleriyle konuşmasına başlayan Bakan Yılmaz, “Biz, bir olursak, kardeş olursak, aşamayacağımız engel, çözemeyeceğimiz sorun yoktur. Batıyı, doğuya getiren, aynı sofrada birleştiren işte bu kardeşlik duygusu, gönül köprülerini kuranda bu kardeşlik duygusudur. Allah, bu kardeşliğimizi daim eylesin.  Biz hepimiz kardeşiz. Balıkesir ile Ardahan kardeş oldu. Balıkesir Belediye Başkanına, Milletvekillerimize teşekkür ediyorum. Ramazanın amacı, kardeşliği, birlik ve beraberlik bağlarını pekiştirmektir. Aynı yolda üç adım yürüdüğün kimsenin üzerinde hakkı var derler. Aynı odada bulunanların birbirinde hakkı var, aynı sofrayı paylaşanların birbirinde hakkı var derler. İşte, bu ramazanda biz bu hakları helal ettirme, bu haklara riayet ettirmeye dikkat edeceğiz ki kulun rızasını kazanalım. Bu ramazanda bizim yapacağımız en önemli şey gönülleri kazanmaktır. Gönülleri feth etmektir. 80 milyonun kardeş olduğunu 15 Temmuz’da gördük. Bu kardeşliği demokrasi nöbetlerinde de gördük. Hiç şüphe yok bunda. Birlik ve beraberlik içerisinde olmaya devam edersek, bizim 2023 hedeflerimiz var ya, ne diyorduk o hedeflerde,  insanımızın başı dik, alnı açık, kendi ülkesinde, kendi vatanında, kendi vatanının kimliğini taşımasından gurur duyacak, yoksulluğu ortadan kaldıracak, herkese eğitim ve her alanda fırsat eşitliğini sağlamış, huzurla ‘Ben Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım’ diyecek bir seviyeye getirmek istiyoruz. Türkiye’nin yarını çok daha iyi olacaktır. Güçlü Türkiye’ye çok daha sağlam adımlarla yürüyoruz” dedi.
“İki düşmanımız var. ‘Biri yoksulluk, biri de cehalet’ ikisinde de çok mesafe aldık” ama daha yapılması gereken çok şey var. Sözleriyle konuşmasını sürdüren Bakan Yılmaz, “Biz geçmiş dönemlerde olmadığı kadar eğitime önem verdik. 2002’de biz geldiğimizde eğitime ayrılan kaynak,  toplam 11 milyar liraydı. O zaman ki bütçenin yüzde 10’una tekabül ediyordu. Şimdi bizim eğitime ayırdığımız kaynak 122 milyar lira. Kaç kat artmış, 11 kat. Şimdi ki bütçenin kaçı yüzde 20’si, her 5 liranın birisini eğitime harcıyoruz. Dolayısıyla biz, geçmiş dönemlerde eğitime verilen değerden kat ve kat daha fazla önemi eğitime verdik. Bunu ayırdığımız kaynak gösteriyor. Bu kaynaklarla 170 bin derslik yaptık. Yaklaşık 80 yılda Cumhuriyet Hükümetleri dönemlerinde yapılan derslik sayısına denk. Çağdaş bir eğitimin unsurunda bir derslik, bir okul nasıl olması gerekiyorsa öyle derslik yaptık. 270 bin derslik. Yine 560 binin üstünde öğretmen atadık. Bugün gördüğümüz 900 binin üzerinde öğretmenimiz var, bunun 560 binin üstünde ki öğretmeni biz atadık. Ayrıca doğu illerimizde öğretmenlerin kalma sürelerini göz önüne alarak sözleşmeli öğretmenlik getirdik. Milletvekilimiz Orhan bey bana, geçen yıl ile bu yıl arasında Ardahan’ın eğitim seviyesinde bir artışın olduğunu söyledi. ‘Neye bağlıyorsun?’ diye sorduğumda, ‘öğretmene bağlıyorum’ dedi. Daha çok öğretmen, daha kaliteli eğitim getiriyor. Biz eğitime kendi milli gelirimizden

5.8 pay ayırıyoruz. Avrupa’nın ayırdığı pay 5.2’dir. Dolayısıyla eğitimde inşallah iyi bir yolda seyrediyoruz. Allah nasip ederse 21. Yüzyıl Türkiye’nin yüzyılı olacaktır.  2002 yılından beridir ücretsiz kitap dağıtımı başlattık. Eğitim Bilişim ağını hayata geçirdik.  Fatih projesini başlattık ve öğrencilerimize tablet dağıttık. Dersliklerimizi akıllı tahtalarla donattık. Çok büyük mesafe katettiğimizi düşünüyorum. Müfredattan bahsetmek istiyorum. Lüzumsuz, hayata hiçbir katkısı olmayan bilgileri ayıklıyoruz. Evlatlarımızın hayatına katkısı olacak ve evlatlarımızı 21. Yüzyıl Türkiye’sine taşıyacak bilgiye, beceriye ve değerlere sahip olmasını istiyoruz ve bundan dolayı bir yenileme, gözden geçirme, seyreltme yaptık. 1-5-9’a
önümüzde ki yıldan itibaren başlıyoruz. Ondan sonraki yıllarda mümkün ise bir yıl içerisinde yetiştirip, bütün evlatlarımıza yeni müfredatla yolumuza devam etmek istiyoruz. Şunu söylüyoruz, Türkiye’nin bu günü dünden daha iyi. Hiç şüpheniz olmasın. Ardahan’a 14 milyar liralık yatırım yaptığımızı hepiniz bilirsiniz. 220 milyon liralık eğitime yatırım yaptık. 1.4 milyar ulaştırma yatırımı yaptık. 85 milyon lira Ardahan’a sağlık alanında yaptık. 132 milyon Orman ve Su İşlerinde yaptık. 185 milyon çevre ve Şehircilikte yaptık. 293 milyon Gıda, tarım ve Hayvancılıkta yaptık. 310 milyon Aile ve sosyal Politikalar alanında yaptık. 107 milyon KÖYDES’e yaptık. Suyu olmayan köyümüz kalmadı. Kalkınma Ajansından 90 milyon lira yaptık. Dolayısıyla da Allah ömür verirse, birliğimiz beraberliğimiz devam ederse, hiç şüpheniz olmasın ki Türkiye’nin yarını çok daha iyi olacaktır diyoruz. Güçlü yarınlara sağlam adımlarla ilerliyoruz” ifadelerini kullandı.
‘Ardahan’ı hak ettiği yere getireceğiz’ diyen Bakan Yılmaz, “Ardahan ilimizin önümüzdeki dönemde de daha güçlü olması için yapacağımız yatırımlar ve destekler bundan sonra da artarak devam edecektir. Yaptığımız çalışmalarla Ardahan’ı inşallah hak ettiği yere getireceğiz. Başı rahmet, ortası mağfiret sonunda cehennem azabından kurtuluş olan Ramazan aynın ülkemize bereket, huzur ve istikrar getirsin diyor, Ardahanlıların bayramını şimdiden kutluyorum” şeklinde konuştu.
İftardan sonra Bakan Yılmaz, Vali Özefe ve protokol üyeleriyle birlikte bir süre sohbet etti.

Yorum eklemek için kullanıcı girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş