Bakan Yılmaz Cemevi açılışında “Yüzyıllardır bir arada yaşayan Aleviler ve Sünniler olarak dindaş ve kardeşiz, bizler gerçekten bir vücudun parçaları gibiyiz”.

Kangal Kocakurt Köyü’nde yapımı tamamlanan Esma-Mehmet Balı Cemevi, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın katıldığı törenle hizmete açıldı.

Açılış törenine Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın yanı sıra; Vali Davut Gül, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, il protokolü ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Tören programında, Sivas’ın en büyük sermayesinin büyük şehir ve yurtdışında yaşayanlar olduğunu söyleyen Valimiz Davut Gül,  “Yurtdışında yaşamasına rağmen köyünü, memleketini unutmayarak böyle güzel bir eseri kazandıran başta hayırseverimiz olmak üzere emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkürlerimi sunuyor, bu tesisin hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.” dedi.
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ise konuşmasında, “Yüzyıllardır bir arada yaşayan Aleviler ve Sünniler olarak dindaş ve kardeşiz. Ülkemizdeki Alevilerle ilgili sorunlar sadece Alevileri, Sünnilerle ilgili sorunlar da sadece Sünnileri değil, hepimizi ilgilendirmektedir. Çünkü bizler gerçekten bir vücudun parçaları gibiyiz. Bir organdaki sıkıntıya bir diğerinin ilgisiz kalabilmesi mümkün değildir. Bu anlayışla sorunlarımız var ama birlikte çözeceğiz.” dedi.
Toplumun kültür dokularında geçmiş nesillerin alın terinin, tutum ve davranışlarının, siyasi inançlarının, dini ve ahlaki anlayışının, dili ve geleneğinin izleri bulunduğunu belirten Yılmaz, “Kültürün muhtevasını nesilden nesile aktarmak, zenginleşmesini sağlamak ve gelişimi için elverişli ortamı sağlamak eğitimin görevidir.” diye konuştu.
İnsanın kendi potansiyelinin en üst düzeyine çıkmasının, insanların önem verdiği ihtiyaçlarının doğru ve yeterli bir şekilde karşılanmasına bağlı olduğunu dile getiren Yılmaz, şunları kaydetti: “Bu ihtiyaçlardan biri de inanç özgürlüğüdür. İnanç su gibi, ekmek gibi kutsal ve en az onlar kadar bir ihtiyaçtır. Bu ihtiyacın doğru kaynaktan karşılanması kişiyi, toplumu huzurlu kılar ve kişi ile toplumun gelişmesi için de gerekli ve yeterlidir. Bu çerçevede devlet olarak vatandaşların inançlarına yönelik ihtiyaç ve taleplerini karşılamak yöneticilerin öncelikli gelen görevi ve sorumluğudur. Bu ülkede yaşayan her vatandaşın birlikte yaşadığı insanların inancını, kültürünü, değerlerini bilmesi ve birbirini tanıması barış içinde kardeşçe bir arada yaşamanın unsurudur. Bu amaçla din kültürü ve ahlak dersinde vatandaşlarımızın inançlarının, değerlerinin esas unsurlarının öğrencilerimize öğretilmesini amaçlıyoruz. Herkes bu ülkede inancıyla mutlu ve barışık yaşasın istiyoruz. Öğrencilerimizin Hz. Peygamber’i ve onun ehlibeytini tanımasını istiyoruz.
Ehlibeyt yolunda Alevi kardeşlerimiz ülkemizin birlik ve beraberliğin çimentosudur. Ülkemizin barış ve huzuruna, milli birlik ve bütünlüğüne katkısı nedeniyle tüm can kardeşlerime teşekkür ediyorum. Yaşadığımız çağda düşünce ve kültür farklılıkları birer zenginliktir. Peygamber Efendimizin yaşadığı dönemde Müslümanlar arasında ayrılık, gayrılık, dini hükümler konusunda farklı yorumlar yoktu. Onun vefatından sonra İslam toplumunda değişik yorumlar doğal olarak ortaya çıktı, bu da doğaldır. Müslümanlar arasındaki farklı yorumların birçok nedeni de vardır ve birçok problemin çözülmesine de neden olur. Bu bakımdan genelde rahmet olarak kabul edilir.”
Bakan Yılmaz, “Yüzyıllardır bir arada yaşayan Aleviler ve Sünniler olarak dindaş ve kardeşiz. Ülkemizdeki Alevilerle ilgili sorunlar sadece Alevileri, Sünnilerle ilgili sorunlar da sadece Sünnileri değil, hepimizi ilgilendirmektedir çünkü bizler gerçekten bir vücudun parçaları gibiyiz. Bir organdaki sıkıntıya bir diğerinin ilgisiz kalabilmesi mümkün değildir. Bu anlayışla sorunlarımız var ama birlikte çözeceğiz.” ifadelerini kullandı.
Konuşmaların ardından dualar eşliğinde açılış kurdelesi kesilerek cemevi hizmete açıldı.

Yorum eklemek için kullanıcı girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş