Cumhurbaşkanımız Sivas’ta…

Cumhurbaşkanımız Erdoğan 53 Tesisin Açılışını Gerçekleştirdi

- 10 Aralık 2017 Pazar+-Yazdır

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Sivas’ta  toplu açılış törenine katıldı.
Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ise Muhsin Yazıcıoğlu’nu rahmetle yad ederek söze başladı.
Geçtiğimiz 15 yılda Sivas’a 20 katrilyon değerinde yatırım yapıldığını belirten Erdoğan, Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren Projesi’nde teknik sebeplerle biraz gecikme olduğunu ifade ederek, projeyi adım adım takip ettiğini, gecikmeye yol açanlardan bizzat kendisinin hesap soracağını söyledi.
Erdoğan, Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren Hattı’nın sadece Sivas ile bitmeyeceğini, buradan Erzincan, Erzurum ve Kars’a, oradan da Pekin’e, Demir İpek Yolu Hattına bağlanacağını anlatarak, Kars-Tiflis- Bakü Demiryolu’nu açtıklarını ve adım adım bu projeyi de hayata geçireceklerini anlattı.
Sivas’ı tüm demiryolu ağlarının merkezine yerleştirdiklerini vurgulayan Erdoğan, “Ülkemizin yük vagonlarının üretim merkezi olan Sivas’a bu yakışır. Türkiye Demiryolu Makineler Sanayi A.Ş’yi (TÜDEMSAŞ) ülkemizin ihtiyaçları yanında ihracata yönelik olarak da güçlendiriyoruz. Ülkemizi dünyanın, Sivas’ı da ülkemizin en büyük ekonomileri arasına sokmakta kararlıyız. Bizim kimseden bir eksiğimiz yok. Tam tersine her alanda ziyadesiyle avantajlarımız var. Bunları değerlendirebilmemiz ancak bir, iri, diri, kardeş ve hep birlikte Türkiye olmamıza bağlı. Sivas’ın, tarihi misyonuna uygun şekilde bu büyük birlikteliğin lokomotifi olacağına inanıyorum.” diye konuştu.
Açılışı yapılan tesisler hakkında da konuşan Erdoğan, “Gerçekleştirdiğimiz spor salonunda yapılacak ulusal ve uluslararası düzeydeki yarışmalardan da madalya haberleri bekliyoruz. Bu spor salonumuzun adını da buradan ilan ediyorum, spor salonumuzun ismi Taha Akgül olacak.” dedi.
Sivas ile olan muhabbet, sevgi ve gönül bağlarının bambaşka olduğunu ifade eden Erdoğan, “Nitekim Sivas, 16 Nisan halk oylamasında yüzde 71′in üzerindeki ‘evet’ oyuyla bize olan güvenini ve ülkesinin geleceğine sahip çıktığını dünya âlem herkese ilan etti. Bu desteğiniz için de her birinize ayrı ayrı şükranlarımı sunuyorum. Ne diyor o güzel Sivas türküsünde, ‘Siyah saçım dolam dolam / Boynun da kurbanın olam / Eğer başka yar seversen / Bu ellerde nasıl duram’. Biz Sivas ile birbirimizi öyle sevdik ki aramıza kimseyi sokmayız. Rabbim, muhabbetimizi daim kılsın” şeklinde konuştu.
Yatırım bedeli 821 milyon lira olan 53 eserin ve hizmetin hayırlı olması temennisinde bulunan Erdoğan, “Eğitimde 98 dersliği, iki adet 400 öğrenci kapasiteli pansiyonu, üniversitemizin kütüphane ve mimarlık fakültesi binalarını, Kredi ve Yurtlar Kurumumuzun merkezdeki 3 bin kişilik ve Şarkışla’daki 400 kişilik yurtlarını buradan resmen hizmete açıyoruz. Diyanet İşleri Başkanlığımızın Kadı Burhaneddin Kur’an Kursu ve hizmet içi eğitim merkezinin resmi açılışlarını da bugün gerçekleştiriyoruz. Sporda 25 bin seyirci kapasiteli stadyumumuz 1,5 yıl önce açıldı. Müsabakalar oynanıyor, bugünse biz resmi açılışını yapmış oluyoruz.” dedi.
AK Parti Sivas İl Kongresinin yapıldığı spor salonun 6 bin kişilik olduğuna dikkati çeken Erdoğan, “Bu spor salonumuz da bugün resmen hizmete açıldı. 118 milyon liralık bu yatırıma çok iyi sahip çıkmalısınız. Sivasspor’un iddia sahibi olması en büyük arzumuzdur.” ifadesini kullandı.
Ahmet Ayık, Hamza Yerlikaya, Taha Akgül gibi Türk bayrağını dünyada gururla dalgalandıran, İstiklal Marşı ile salonları inleten Sivaslı güreşçilere teşekkür eden Erdoğan, “Açılışını gerçekleştirdiğimiz spor salonunda yapılacak ulusal ve uluslararası düzeydeki yarışmalardan da madalya haberleri bekliyoruz. Bu spor salonumuzun adını da buradan ilan ediyorum, spor salonumuzun ismi Taha Akgül olacak.” dedi.
Erdoğan, TOKİ’nin 512 konut, il özel idaresinin ise 108 milyon liralık yatırımla köylere asfalt yol, kilitli parke, içme suyu, tarım sulaması ve spor tesisleri inşa ettiğini belirterek, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Bunların açılışını da buradan yapıyoruz. Orman ve Su İşleri Bakanlığımızın Suşehri’nde yaptığı tabiat parkı ile merkezde kurduğu orman fidanlığı ve meteoroloji radarının resmi açılışlarını da gerçekleştiriyoruz. Ayrıca, diğer kurumlarımız tarafından yapılan çok sayıda yatırım var. Onları da resmen hizmete açıyoruz. Belediyelerimizin birçok hizmeti var. Sivas Belediyemizin, şehrin trafik sorununun çözümüne önemli katkı sağlayacak olan Mevlana Tüneli’nin birinci kısmında ışığı gördük. Dolayısıyla tünelin tümüyle tamamlanıp hizmete girmesine az kaldı. İnşallah önümüzdeki yıl bu tüneli Sivaslıların hizmetine sunuyoruz, şimdiden hayırlı olsun. Sivas Belediyemizin Paşabahçe Mesire Alanı beşinci etap düzenlemesi, Yukarı Tekke Alt Geçidi, Gazi Lisesi Kavşağı Alt Geçidi ve Makine İkmal Tesislerinin resmi açılışlarını da buradan yapıyoruz.”
İmranlı, Kangal, Koyulhisar, Ulaş belediyelerinin yatırımlarının resmi açılışlarının da yapıldığını aktaran Erdoğan, “33 milyon liralık bir yatırım olan Sivas İş Geliştirme Merkezinin resmi açılışını da bugün buradan yapıyoruz. Tüm bu eser ve hizmetlerin Sivas’a, Sivaslılara ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Bu yatırımların şehrimize kazandırılmasında emeği geçen bakanlıklarımızı, kurumlarımızı, belediyelerimizi, yüklenici firmalarımızı özellikle huzurlarınızda mimarı, mühendisi ve işçileriyle tebrik ediyorum.” diye konuştu.
Konuşmaların ardından Cumhurbaşkanımız Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Valimiz Davut Gül ve diğer katılımcılar açılış kurdelesi kesti.

Yorum eklemek için kullanıcı girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş